Urządzenie biura podróży pozornie nie powinno nastręczać odmiennych problemów, niż aranżacja standardowego. Jednak specyfika oferowanych usług ma swoje wymogi – również jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Przestrzeń biura podróży musi zachęcać do spokojnej, rzeczowej rozmowy, nierzadko długiej, a przede wszystkim sprzyjać podejmowaniu przez klienta decyzji – w końcu zainteresowani będą dokonywać tutaj ważnych rozstrzygnięć, podpisując dokumenty dotyczące kosztownych wyjazdów. Podstawą więc jest zapewnienie przyjaznej, spokojnej atmosfery, komfortu psychicznego i fizycznego, poczucia bezpieczeństwa i harmonii otoczenia.

 

Istotną kwestią jest dostosowanie aranżacji biura podróży do posiadanej oferty – jeżeli na przykład jej fundamentem są drogie podróże z najwyższej półki, otoczenie powinno odzwierciedlać ekskluzywność proponowanych produktów i usług; jeżeli oscylujemy wokół standardów cenowych lub wręcz skłaniamy się ku ofertom z niższej półki cenowej, uważajmy, by nie przytłoczyć klienta przepychem i urządźmy biuro z dyskretną, choć pełną klasy prostotą. W każdym przypadku pamiętajmy o tym, że priorytetem jest wygoda i komfort klientów oraz pracowników przedsiębiorstwa.

 

Podstawa – komfortowe siedziska

 

W pierwszej kolejności zadbajmy o dobre fotele – siedząc na nich klient podejmuje ważne decyzje, czeka w kolejce do stanowiska obsługi, przegląda oferty i rozmawia z pracownikiem biura podróży. Wybierajmy zatem siedziska wygodne, wykonane z dobrej jakości materiałów i funkcjonalne, nie zapominając przy tym o niebanalnym designie. Wszystkie te wymogi spełniają tapicerowane fotele z kolekcji AR-TEAM FAN i SORISSO. Nowoczesna, przyjazna i oryginalna forma (wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in. w konkursie TOP DESIGN AWARD czy Diamentem Meblarstwa), wygodne kubełkowe siedzisko oraz wybór baz – od metalowych płoz, przez obrotowy pajączek i bazę jezdną po wersję konferencyjną na nogach – czynią fotele FAN i SORISSO meblami wprost stworzonymi do biura podróży, z możliwością dostosowania ich funkcjonalności i estetyki (urozmaicony wybór różnych kolorów tkanin kubełka i siedziska) do charakteru wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na skromniejszym, ale nadal eleganckim i dopracowanym wystroju biura, zdecydujmy się na proste w formie krzesła typu konferencyjnego z kolekcji ARCA. Mają lekką, uniwersalną konstrukcję, która w naturalny sposób zgra się z wystrojem każdego wnętrza, a komfort zapewniają wygodne siedziska i wyprofilowane oparcia.

fotele do biura podróży

Fotele biurowe FAN

 

fotele do biura podróży

Fotele do biura SORRISO

 

Meble do biura podróży z mniejszym metrażem

 

Przestrzeń biura turystycznego nie musi być duża. Przeciwnie, często na sprzedaż tego typu usług przeznacza się stosunkowo niewielkie wnętrza. W takim przypadku tym bardziej należy zwrócić uwagę na wyposażenie i starannie przemyśleć rodzaj oraz układ mebli. Zagracenie, przeładowanie wnętrza sprzętami, brak stylistycznej spójności w aranżacji może odbić się negatywnie na wizerunku biura, stworzyć atmosferę chaosu, przytłoczyć zarówno klientów, jak i pracowników firmy. W takim klimacie trudno jest efektywnie pracować, rozmawiać, myśleć i podejmować decyzje. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, należy dobrać meble o lekkiej, ażurowej konstrukcji i nowoczesnej, minimalistycznej formie. Idealnie sprawdzają się w takich wnętrzach systemy mebli HOVER, łączące w sobie pozornie sprzeczne właściwości: fotele, sofy i stoli sprawiają wrażenie subtelnych i delikatnych, ich konstrukcja jednak jest bardzo solidna i stabilna; prostota formy idzie w parze z wyjątkową wygodą i komfortem użytkowania – meble HOVER spełniają wszelkie wymogi ergonomii i są wykonane z najwyższej jakości materiałów; minimalizm nie kłóci się z niebanalnym, pogodnym designem opartym na łagodnych kształtach oraz pogodnych, łączonych według upodobań kolorach siedzisk i elementów metalowych.

meble do biura podróży

Fotele i sofy do biura HOVER

 

Meble dla oczekujących

 

Szczególną funkcję w biurze podróży pełni przestrzeń dla klientów oczekujących. Niezależnie od tego, czy ma ona formę zbliżoną do typowej poczekalni, czy jest to po prostu kilka foteli nieco oddalonych od punktu obsługi, należy szczególnie zwrócić uwagę na ich wygodę i funkcjonalność. Narażony na dyskomfort oczekiwania klient powinien mieć możliwość zrelaksowania się i spokojnego przejrzenia folderów w przyjemnym otoczeniu. Aranżując taką przestrzeń, zwróćmy uwagę na funkcjonalne meble systemowe i modułowe, które pozwolą dostosować optymalny układ do konkretnego wnętrza. Ciekawym przykładem takich systemowych połączeń jest linia AR-TEAM KOKO – wygodne siedziska, dzięki systemowym połączeniom, dają możliwość tworzenia spójnych zestawów z umieszczonymi na odpowiedniej wysokości blatami, wprost stworzonymi do wyłożenia na nich katalogów z ofertami wycieczek. Innym pomysłem na uprzyjemnienie klientom czasu oczekiwania na obsługę jest aranżacja poczekalni z wykorzystaniem modułowych siedzisk, których układ dzielony jest za pomocą ścianek działowych. System mebli WALL IN jest idealnym rozwiązaniem do „trudnych” wymagających indywidualnych, zoptymalizowanych rozwiązań wnętrz – kolekcja składająca się z prostych, ale wygodnych i funkcjonalnych foteli, puf, stolików i wykończonych tkaniną ścianek umożliwia komponowanie dowolnych zestawów, które w razie potrzeby łatwo przearanżować.

krzesła do poczekalni w biurze

System mebli do recepcji KOKO

 

Meble dla pracowników biura podróży

 

Odrębną kwestią jest zapewnienie komfortowych warunków pracy podwładnym, by mogli wykonywać swoje obowiązki bez narażania swojego zdrowia, poruszając się w przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni. Kwestią priorytetową w tym przypadku będzie ergonomia. Pracownik biura podróży spędza zazwyczaj wiele godzin dziennie za biurkiem lub ladą, najważniejsze będzie więc przyjazne dla kręgosłupa krzesło: synchroniczny mechanizm umożliwiający „dynamiczne siedzenie” i zachowanie prawidłowej postawy ciała, regulacja oparcia, siedziska i podłokietników – tak jak krzesło pracownicze ARCA, wyróżnione tytułem TOP DESIGN AWARD 2010 i Diamentem Meblarstwa 2010. Wyjątkowym atutem tego mebla jest nowoczesne oparcie, efektywnie i dynamicznie dopasowujące się do kręgosłupa użytkownika oraz solidna konstrukcją. Szeroka gama kombinacji kolorów i wzorów obić tapicerskich daje duże możliwości dostosowania krzesła estetycznego do dowolnego wnętrza.

 

krzesła do biura podróży ARCA

Krzesła biurowe ARCA

 

Uciekając od oczywistych rozwiązań aranżacyjnych, możemy zrezygnować z tradycyjnych biurek i posadzić pracowników za ladą recepcyjną z obniżonym frontem. To oryginalny i zarazem funkcjonalny sposób na uatrakcyjnienie wystroju biura turystycznego. Najlepiej sprawdzą się w tej roli nowoczesne systemy modułowe, takie jak lady FURONTO: dzięki zróżnicowanym elementom składowym możemy je z łatwością dostosować do konkretnych parametrów wnętrza, a atrakcyjny design zapewni bogaty wybór wykończeni – od gładkich, kolorowych i połyskliwych po fronty wykładane taflami szkła lub kamienia. W większych biurach podróży można wydzielić przestrzeń na recepcję i tutaj najlepiej sprawdzą się dedykowane lady recepcyjne, takie jak system LAP – wielomodułowe systemy stanowiące komfortowe i funkcjonalne stanowisko pracy, a zarazem elegancki i reprezentacyjny punkt pierwszego kontaktu klienta z firmą.

nowoczesna lada do biura podróży

Lada recepcyjna FURONTO

 

Kolory, wzory i oświetlenie

 

O elementach składających się na estetykę biura: kolorystyce, oświetleniu, stylistyce – powinniśmy myśleć równolegle z planowaniem jego poszczególnych funkcjonalności. Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, by był on spójny i konsekwentny, a przede wszystkim przyjazny klientowi. W przypadku biura podróży wskazane jest, by dominowały w nim jasne, ciepłe barwy i naturalne oświetlenie. Jak w każdym reprezentacyjnym miejscu, powinniśmy unikać nadmiaru barw w pomieszczeniach, by nie wprowadzać atmosfery chaosu i niepokoju, jednak w przypadku przedsiębiorstwa, którego zakres usług kojarzyć się ma z egzotyką, przygodą, słońcem i odpoczynkiem, możemy pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa. Nie bójmy się wprowadzić do aranżacji szczypty intensywnych barw, w postaci detali (np. kolorowe płozy w sofach i fotelach HOVER) albo jednego mocnego akcentu: intensywnie żółtej lady czy siedzisk w kolorze wesołej trawiastej zieleni. W AR-TEAM jest z czego wybierać – firma oferuje ponad 100 dostępnych kolorów tapicerek i ponad 20 kolorów płyty meblowej, a także różnorodność faktur, które ostatecznie zadecydują o charakterze wnętrza.