Organizm człowieka nie posiada naturalnych przystosowań do pracy w pozycji siedzącej. Dlatego też fotel, jakiego używamy do pracy przy komputerze, powinien w maksymalnym stopniu wspierać nasz układ mięśniowo – kostny w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała. Powinien też zapewnić naszemu ciału podparcie we wszystkich miejscach, które narażone są na największe obciążenia. Miejsca te to kark, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ramiona, nadgarstki oraz nogi. Nowoczesny fotel komputerowy to sprzęt, który zapewnia regulację pozwalającą na indywidualne dostosowanie kształtu fotela do jego użytkownika. Jakie więc warunki musi spełniać fotel komputerowy, by uznać go za idealny?

Cechy idealnego fotela komputerowego

Idealny fotel do pracy przy komputerze powinien dawać podparcie pod kręgosłup na całej jego długości. Dlatego też regulacja tej części fotela jest koniecznością, jeśli chcemy uniknąć dolegliwości z nim związanych. Nowoczesne fotele posiadają mechanizm Synchro, umożliwiający regulację tej części fotela zarówno pod względem wysokości oparcia, kąta jego nachylenia, jak i siły odchylania. Mechanizm taki znajdziemy w fotelach Veris, One czy Xenon. Dzięki niemu oparcie fotela komputerowego stabilizuje kręgosłup z uwzględnieniem indywidualnej budowy ciała i preferencji.

Idealny fotel komputerowy - Veris

Idealny fotel komputerowy – Veris

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest najbardziej narażony na powstanie dolegliwości, związanych z długotrwałą pozycją siedzącą. Jeśli mieliśmy wcześniejsze kontuzje lub obawiamy się, że jest to nasz słaby punkt, dobrze jest zadbać o ten odcinek w szczególny sposób. Fotele komputerowe Veris Net i Xenon mają możliwość dodatkowej regulacji podparcia w odcinku lędźwiowym.

Idealny fotel komputerowy - Xenon

Idealny fotel komputerowy – Xenon

Kręgi szyjne i mięśnie karku to kolejne części naszego ciała, które po długotrwałej pracy przed komputerem mogą powodować przykre dolegliwości, a przedłużający się brak podparcia na tym odcinku może nawet wywołać zmiany zwyrodnieniowe, czy stany zapalne. Dlatego, jeśli już teraz niekiedy odczuwamy ból lub sztywnienie karku, warto wybrać fotel, który da nam dodatkowe podparcie w tym miejscu. W modelach Veris, One i Xenon do niezwykle wygodnego oparcia, za pomocą elastycznego łącznika zamontowano zagłówki. To idealne wsparcie dla mięśni karku.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze idealnego fotela komputerowego?

Wysokość i głębokość siedziska to kolejne ważne aspekty idealnego fotela komputerowego. Możliwość ich regulacji sprawia, że znacznie zwiększamy nie tylko komfort siedzenia, ale również umożliwiamy lepszy przepływ krwi, szczególnie w dolnych partiach ciała. Modele Veris, One i Xenon wyposażone zostały w dodatkową funkcję pochylenia przedniej części siedziska, co doceni z pewnością każdy, kto doświadczył drętwienia nóg po długiej pracy przed komputerem. Takie rozwiązanie bowiem pozwala na bardziej swobodny przepływ krwi i zapobiega uciskom w okolicach ud.

Idealny fotel komputerowy - One

Idealny fotel komputerowy – One

Podłokietniki w fotelach komputerowych to już dzisiaj konieczność. Stosunkowo słabe mięśnie ramion i przedramion, nie są w stanie podołać kilkugodzinnej pracy na klawiaturze. Dlatego odpowiednie podparcie pod ręce w postaci podłokietników pozwoli nam na odciążenie tych partii ciała, przeciwdziałając tym samym pojawieniu się dolegliwości ze strony układu mięśniowego, skurczy i drętwieniu. Doskonałym rozwiązaniem dla osób pracujących przed komputerem są podłokietniki z możliwością regulacji. Odpowiedni kąt nachylenia przedramion w stosunku do ramion, powinien wynosić od 90 do 120°. Ustawienie idealnego kąta jest możliwe na przykład w modelach Veris, Xenon czy One.