Meble do biura typu open-space, popularne w dużych firmach na świecie, od kilkunastu lat stają się również standardem w polskich korporacjach i większych firmach. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienia się między innymi usprawnienie komunikacji i przepływu informacji między pracownikami, zwiększenie tempa wykonywanych zadań, demokratyzację pracy, czy wzmocnienie poczucia zintegrowania pracownika z firmą i jego identyfikacji z kulturą organizacyjną przedsiębiorstwa. Jednak te korzyści możliwe są do osiągnięcia jedynie wówczas, gdy przestrzeń zaprojektowana jest perfekcyjnie. Biuro open-space jest przestrzenią wyjątkowo trudną w aranżacji – wszelkie mające wpływ na wydajność i dobre samopoczucie pracownika wymogi, takie jak komfort, funkcjonalność i przyjazny nastrój, bywają w tym przypadku trudne do pogodzenia. Konieczne są przemyślane rozwiązania i dbałość o szczegóły – stąd najlepszym rozwiązaniem dla open-space będą dedykowane tego typu biurom – systemy meblowe.

 

Aranżacja biura Open Space

Wybierając meble open do zagospodarowania biura na planie otwartym, należy przede wszystkim zastanowić się nad charakterem wyzwań zawodowych, jakie będą tutaj podejmowane przez pracowników. Innego typu aranżacji będzie wymagało miejsce pracy telemarketerów, innego – osób pracujących w ciszy i skupieniu, a jeszcze innego  grupy pracowników podejmującej częste interakcje i żywo komunikujących się między sobą. Biorąc pod uwagę specyfikę danej profesji, jak również filozofię firmy, pracodawca może zadecydować o typie stanowisk i ich układzie (jedno-, dwu- lub wieloosobowych, w układach linearnych lub gniazdowych, częściowo odgrodzonych od siebie za pomocą ścianek działowych lub otwartych). Kolejnym krokiem powinno być dostosowanie stanowisk do indywidualnych potrzeb i specyficznych wymagań zależnych od charakteru pracy, m.in. sprzętowych i oświetleniowych.  Idealnie sprawdzą się tu systemy mebli dedykowane nowoczesnym biurom, w których technologia i obsługa mediów odgrywa integralną rolę. Meble tego typu  powinny być zatem wyposażone w elementy umożliwiające wygodne podłączenie urządzeń i ułatwiające organizację miejsca pracy (m.in. porty multimedialne – tzw. mediaporty, kanały kablowe, przepusty kablowe w blatach biurek,  poziome i pionowe prowadzenie okablowania). Dodatkowo należy zwrócić uwagę na funkcjonalność stanowisk: ważne są tu elementy takie, jak listwy funkcyjne do montażu monitorów, lampek i innych akcesoriów, systemy szuflad, przystawki, a także ciekawe detale, np. oświetlenie zapalane i ściemniane dotykowo, wielofunkcyjne kontenery czy ścianki magnetyczne (nowości oferowane w ramach kolekcji AR-TEAM MIXT).

 

biurko pracownicze MIXT do open-space

2-osobowe biurko pracownicze MIXT

 

Niebagatelną kwestią – zwłaszcza z perspektywy przedsiębiorstwa – jest elastyczność i uniwersalność tego typu systemów meblowych. Nieskomplikowane rozwiązania modułowe pozwolą nie tylko na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, ale także umożliwią bezkosztowe dokonywanie ewentualnych zmian aranżacyjnych, które mogą okazać się niezbędne wraz z rozwojem, czy reorganizacją firmy.

 

Pomimo oczywistych zalet biura open-space, praca w takich warunkach ma również swoje negatywne strony, wśród których na pierwszy plan wysuwa się brak intymności, hałas czy poczucie niepokoju, a co za tym idzie – utrudnione możliwości skupienia się. Aby zrównoważyć pracownikom te niedogodności, w aranżacji otwartych przestrzeni należy zwrócić szczególną uwagę na ergonomię stanowisk pracy. Duże blaty, regulowane wysokości biurek, komfortowe fotele, szeroka przestrzeń pod stołem (jak w systemach AR-TEAM: SIMPLIC, który umożliwia ustawienie nóg w biurkach równolegle do krawędzi blatu, czy systemie G4, oferującym ograniczenie ilości nóg w podwójnych stanowiskach)  – tego typu udogodnienia sprawią, że godziny spędzone za biurkiem będą owocne i przyjemne, a ewentualne uciążliwości nieodczuwalne. Efektywności pracy posłużą także zwiększające poczucie prywatności ścianki działowe – od klasycznych, drewnianych po oryginalne siatkowe, takie jak w rodzinie mebli AR-TEAM SIMPLIC.

 

Biurko do open-space z kolekcji Simplic

Biurka pracownicze z kolekcji SIMPLIC

 

Meble Open Space – estetyka aranżacji

Ostatnią, lecz bynajmniej nie najmniej istotna kwestią jest estetyka aranżacji biura. Specyfika pracy w przestrzeni typu „open” wymaga szczególnej dbałości o formę: bogata kolorystyka mebli, doskonała jakość materiałów, ciekawe wykończenia i oryginalne detale – dbając o tego typu szczegóły zapewniamy odpowiedni nastrój oraz poczucie ładu i dobrej organizacji, a co za tym idzie – dobre samopoczucie i wydajność pracownika. Postawmy na przyjemne, neutralne barwy mebli (biel, brzoza, buk, grafit), urozmaicenie faktur (w kolekcjach mebli AR-TEAM możemy komponować ze sobą rozmaite materiały, od naturalnej okleiny przez płyty lakierowane MDF po metalowe stelaże w rozmaitych odcieniach, a nawet barwne tkaniny, jak w kolekcji MIXT) i funkcjonalne rozwiązania wpływające na estetykę miejsca pracy, np. szafki żaluzjowe jak w kolekcji MIXT czy kanały kablowe ukryte w nogach biurek systemu PROXY. W optymalnym połączeniu funkcjonalności, estetyki i wygody stanowisk pracy pomogą nam doświadczeni architekci specjalizujący się w aranżacji biur. Warto skorzystać z ich pomocy, by stworzyć niebanalną, elegancką i komfortową przestrzeń, która, choć otwarta, nosi cechy indywidualizmu i wprowadza w nastrój twórczej pracy.

 

biurka do open-space z kolekcji PROXY

Biurka pracownicze z kolekcji PROXY

Chętnie pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania. Skontaktuj się z naszym ekspertem!

Telefon: 601 089 598

e-mail: biuro@arteam.pl