Głównym zadaniem krzeseł do komputera jest wspieranie naszego organizmu w wysiłku, jakim jest dla niego utrzymywanie przez wiele godzin pozycji siedzącej. Wysiłek ten, w przeciwieństwie do tego, co zwykło się sądzić, spoczywa nie tylko na kręgosłupie, ale dotyczy wszystkich mięśni i części ciała. Oczywiście nie wszystkie są jednakowo obciążone. Te jednak, które podlegają największym przeciążeniom, powinny też otrzymać od nas największe wsparcie. A zapewnić je powinno odpowiednie krzesło do komputera.

Krzesła do komputera to obecnie urządzenia, które dostosowują się do naszej sylwetki i potrzeb. Dobre krzesło biurowe powinno przede wszystkim mieć możliwość regulacji wysokości, tak by można je było odpowiednio ustawić zarówno do wzrostu użytkownika, jak i wysokości biurka. Jednak ta funkcja wydaje się już być w standardzie krzeseł do komputera.

Krzesła do komputera - Format

Krzesła do komputera – Format

Krzesła do komputera – możliwe udogodnienia

W wysokiej jakości meblach tego typu, istnieje znacznie więcej udogodnień. Jest nim na przykład możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia (jak w modelach FORMAT czy LIGHT UP). Dodatkowo, niektóre krzesła komputerowe zapewniają regulację podparcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Oparcia krzeseł o najwyższym standardzie, automatycznie dostosowują sprężystość odchylenia do wagi osoby, która siedzi na krześle.

Krzesła do komputera - Lightup

Krzesła do komputera – Lightup

Wygodny zagłówek zamontowany przy pomocy elastycznego uchwytu stanowi doskonałe wsparcie dla odcinka szyjnego, który podczas pracy przy komputerze jest szczególnie narażony na przeciążenia. Zwłaszcza, jeśli wzrok użytkownika często skierowany jest na klawiaturę.

Siedzisko jest niejednokrotnie tym elementem krzesła do komputera, którego nie regulujemy w żaden sposób, choć bardzo często istnieje taka potrzeba. Na przykład krzesła obrotowe VERIS NET posiadają mechanizm umożliwiający przesuwanie siedziska do przodu i do tyłu, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do sylwetki użytkownika.

Krzesła do komputera - Veris-net

Krzesła do komputera – Veris-net

Krzesła do komputera – dobre dla naszego zdrowia

Wielogodzinne pisanie na klawiaturze stanowi również obciążenie dla ramion, przedramion oraz nadgarstków. Dlatego nowoczesne krzesła do komputera mają podłokietniki dające możliwość regulacji góra – dół. W ten sposób użytkownik może uzyskać podparcie dla całych rąk. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są modele XENON czy VERIS.

Krzesła do komputera - Xenon

Krzesła do komputera – Xenon

Choć podczas pracy przy komputerze mięśnie nóg nie ulegają przeciążeniom, to jednak należy pamiętać, że ich pozycja sprzyja powstawaniu żylaków, a u osób o słabym krążeniu krwi może pojawić się opuchlizna, szczególnie w okolicach stóp. Dzieje się tak dlatego, że krew spływa cały czas w jednym kierunku, w dół, a słabe naczynia krwionośne nie są w stanie sprostać pompowaniu jej w górę. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku jest możliwość regulacji wysokości krzesła do komputera, o czym była już mowa. Jednak dodatkowym udogodnieniem, które zapewne ucieszy niejedną osobę z problemami krążenia, jest możliwość opuszczania przedniej części siedziska. Dzięki tej funkcji unikamy nacisku na tylną część ud, a krew może swobodnie przepływać.

Krzesła do komputera - Veris

Krzesła do komputera – Veris

Krzesło do pracy przy komputerze wyposażone w kółka zapewnia większą mobilność użytkownika, który nie jest zmuszony siedzieć w jednej pozycji, bez poruszania nogami. Dzięki tej prostej funkcji ma on możliwość ruchu, który jednocześnie nie przeszkadza mu w wykonywaniu pracy. Ponadto, na krześle na kółkach znacznie łatwiej sięgnąć po potrzebną rzecz, która znajduje się daleko na biurku, bez konieczności naciągania mięśni.