Wyznaczenie i organizacja przestrzeni przeznaczonej do przechowywania dokumentów to bardzo ważny element aranżacji biura – zależy od niego nie tylko zachowanie estetycznego ładu, ale nade wszystko efektywność wykonywanych zadań oraz bezpieczeństwo i sprawność obiegu akt. Do zaprowadzenia porządku służą szafy i regały biurowe.

Regały biurowe J_SYSTEM

Regały biurowe J_SYSTEM

Zwyczajowo tego typu przestrzeń przechowywania określamy mianem regałów biurowych, należy jednak odróżnić je od szaf, które są wyposażone w drzwi. Regały biurowe natomiast to ustandaryzowane meble służące do magazynowania dokumentów w systemie otwartym – bez drzwi. Takie uproszczone rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne – daje stały i pełny dostęp do dokumentacji, wymusza też konieczność zachowywania porządku w przechowywanych w segregatorach aktach.

Regały biurowe SIMPLIC

Regały biurowe SIMPLIC

Standardowo w większości biur regały stoją stabilnie na ziemi, ale coraz częściej podwiesza się je na ścianie – to rozwiązanie dobre zwłaszcza dla firm, w których oszczędza się miejsce. Podwieszenie regału to również sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni biurowej i nadanie jej bardziej nowoczesnego charakteru.

Regały biurowe WOO

Regały biurowe WOO

Gabaryty regałów biurowych na miarę potrzeb

Typową wysokością segregatora biurowego określa się jako OH i jest to jednocześnie miara wysokości przestrzeni, na jakie zwykle podzielone są regały biurowe. Zgodnie z tą miarą, parametr 5OH będzie oznaczał zatem regał o wysokości około 180-190 cm wysokości, mieszczący pięć rzędów segregatorów. Standardowe gabaryty regału biurowego to szerokość 80 cm 5OH – wymiary optymalne dla większości osób sięgających po dokumenty z dowolnej półki.

Regały biurowe XEON

Regały biurowe XEON

Określając nasze potrzeby w zakresie składowania dokumentów, powinniśmy uwzględnić nie tylko ich bieżącą oraz przewidywaną ilość, ale również ciężar. Obciążenie mebla zapełnionymi segregatorami wymaga odpowiedniej wytrzymałości półek potwierdzonej specjalnym certyfikatem, który producent mebla powinien nam dostarczyć na piśmie, już na etapie konstruowania zapytania. Zwróćmy na to uwagę zwłaszcza przy wyborze regału wykonanego z płyty meblowej, standardowo mniej odpornej na obciążenie, niż metal.

Regały biurowe YET

Regały biurowe YET

Regały biurowe metalowe – na większe obciążenia

Regały metalowe, choć mniej estetyczne niż te z płyty meblowej, charakteryzują się zazwyczaj wyższymi parametrami wytrzymałościowymi, stąd najczęściej stosuje się je w archiwach, gdzie dźwigają pokaźne ilości akt przechowywanych nawet przez wiele lat. Jeśli jednak nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem, które można przeznaczyć na archiwum, bądź też ilość bieżącej dokumentacji, którą chcemy mieć w zasięgu ręki, jest naprawdę duża, nic nie stoi na przeszkodzie, by regały metalowe zagościły w naszym biurze. By nadać takim surowym meblom bardziej przyjaznego charakteru, poprośmy producenta o pokrycie półek warstwą płyty MDF w kolorze naturalnego drewna – w ten sposób otrzymamy niezwykle wytrzymały mebel biurowy o uniwersalnym zastosowaniu, utrzymany w neutralnej estetyce.

Muerrteregally

Muerrteregally

Nie wiesz jakie regały biurowe wybrać? Nasi eksperci pomogą wybrać optymalne rozwiązanie!

Telefon: 601 089 598

e-mail: biuro@arteam.pl