Odpowiednie krzesła i fotele biurowe, to podstawa dobrze wyposażonego biura. To od tego mebla zależeć będzie wydajność pracy, ale też zdrowie i samopoczucie pracowników. Bez względu, czy krzesło lub fotel ma znaleźć się w biurze domowym, czy w firmie – powinno być ono najwyższej jakości i spełniać szereg podstawowych wymagań.

 

Na co zwracać uwagę kupując krzesła i fotele biurowe?

Materiały

Podczas wyboru krzesła do biura należy poznać odpowiedź na kilka niezwykle ważnych pytań, warto zajrzeć więc na stronę producenta lub poprosić o pomoc sprzedawcę.

Jeśli chodzi o jakość materiałów, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić pochodzenie krzesła oraz jego komponentów – czasami krzesła składane są w Polsce, ale z materiałów produkowanych w Chinach. Produkty takie często wykonane są z nieodpowiednich materiałów niskiej jakości, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia i nie posiadających odpowiednich atestów. Takie krzesła i fotele kuszą często niską ceną, która jednak powinna skłaniać do ostrożności.

Gwarancja
Podczas dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na okres gwarancji – minimalny czas w wypadku dobrej jakości foteli biurowych, to 5 lat. Niektórzy producenci jednak proponują gwarancję jedynie na niektóre elementy np. podnośnik pneumatyczny – należy wybierać produkty, w których gwarancja obowiązuje na wszystkie elementy.

 

krzeslo biurowe obrotowe pracownicze

Nowoczesne krzesła pracownicze: kolekcja ARCA

Elementy metalowe
Wybierając krzesła zaleca się również wyczulenie na elementy chromowane produktu, które powinny być ekologiczne, co oznacza, że posiadają odpowiedni certyfikat. Jeśli krzesło, czy fotel nie posiada takiego certyfikatu, może to oznaczać, że wykorzystany chrom został wyprodukowany przy użyciu groźnych dla środowiska technologii, a także, że nadal może być toksyczny.

Tapicerka
Ważnym elementem jest również tapicerka, która również powinna posiadać atesty. Przede wszystkim musi być wytrzymała – materiał, z którego jest zrobiona powinien posiadać odporność na ścieralność na poziomie co najmniej 100 000 cykli Martindale. Po drugie koniecznie powinien posiadać atest świadczący o jej trudnozapalności.

 

Wygoda pracy i zdrowie

Z drugiej strony krzesło powinno być nie tylko wytrzymałe, ale również wygodne, dopasowujące się do użytkownika oraz dobrze zbudowane. Przede wszystkim produkt powinien być zgodny z wymogami prawnymi – powinno spełniać wymagania z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe Dz.U.1998.148.973. Odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić producent lub sprzedawca. Zgodnie z wymogami prawnymi oparcie krzesła powinny posiadać regulację pochylenia oparcia w zakresie: 30° do tyłu i 5° do przodu – jest to ważne by krążenie w żyłach ud odbywało się prawidłowo. Szczególnie opcja pochylenia oparcia i siedziska do przodu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył – częste przy prowadzeniu siedzącego trybu życia. Sprzedawca powinien odpowiedzieć na pytanie, czy fotel jest regulowany, w jakim zakresie oraz czy możliwa jest regulacja podparcia lędźwiowego – niezwykle ważna, ponieważ podparcie kręgosłupa w tym odcinku jest niezwykle istotne, a każdy z nas posiada inną budowę ciała.

 

krzesła biurowe xenon net

Ergonomiczne krzesła biurowe: kolekcja XENON NET

Możliwość regulacji
Siedzisko fotela biurowego powinno posiadać opcję wysuwania – jest to ważne, ponieważ każdy preferuje inną głębokość siedzenia. Dla wygody użytkowania należy wybierać modele, które posiadają również regulowane podłokietniki. Podłokietniki stałe często uniemożliwiają odpowiednie przysunięcie się do biurka i przyczyniają się do uszkodzeń blatów biurek.

Nie wiesz jakie krzesła lub fotele biurowe wybrać? Nasi eksperci pomogą wybrać optymalne rozwiązanie!

Telefon: 601 089 598

e-mail: biuro@arteam.pl