Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Jako świeżo upieczony przedsiębiorca musisz wiedzieć, jak zarządzać swoją działalnością, a także jak poprawnie rozliczać się z ZUS-em i Urzędem Skarbowym. A może zastanawiasz się, na czym polega amortyzacja mebli biurowych i jak poprawnie wprowadzić ją do dokumentów księgowych? W tym artykule podpowiemy, co zrobić ze środkiem trwałym w postaci mebli biurowych.

Meble biurowe i amortyzacja środków trwałych – co mówią przepisy?

Na ten moment wyróżniamy dwa dokumenty, które dotyczą bezpośrednio amortyzacji mebli biurowych. To przede wszystkim Ustawa o podatku dochodowym oraz Ustawa o PIT. Ta druga wskazuje, że środki trwałe w firmie to takie, które stanowią własność podatnika i zostały nabyte we własnym zakresie. Zaliczamy do nich meble biurowe, wobec których stosuje się 100% stawki amortyzacji, o ile ich wartość nie przekracza kwoty 10 tys. złotych.

To oznacza, że podatnik VAT może skorzystać z jednorazowej amortyzacji składnika majątku firmowego, dzięki czemu stawka podatku VAT zostanie odliczona nawet w całości.

Jeśli przedmiot ma cechy środka trwałego, a wartość nie przekracza 10 tys. złotych, można zaliczyć go do wydatków bezpośrednich powiązanych z kosztami uzyskania przychodu. Dzięki temu nie trzeba wprowadzać mebli biurowych do ewidencji środków trwałych i to bez żadnych dodatkowych formalności.

Amortyzacja mebli biurowych – czy można to zrobić?

Jak najbardziej tak. Pełne wyposażenie firmy, a w tym meble biurowe można poddać amortyzacji. Krzesła, biurka i pozostałe wyposażenie biura zakwalifikowane jako środek trwały w firmie, można wliczyć też do amortyzacji. Dzięki temu rozkładamy koszty związane z posiadanymi przez firmę dobrami materialnymi. Zgodnie z aktualnymi przepisami meble tańsze niż 3,5 tys. złotych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, bez prowadzenia ewidencji firmowej.

Opisy amortyzacyjne dla mebli biurowych zawsze muszą być wykonane w tym samym miesiącu, w którym meble zostały  przekazane do użytkowania. Jeśli wartość mebli biurowych przekracza 10 tys. złotych, trzeba ją podzielić na kilka mniejszych okresów amortyzacyjnych.

Uwaga! Jeśli firma chwilowo nie działa, a meble nie są eksploatowane, trzeba zaprzestać amortyzacji w tym okresie.

Meble biurowe a majątek stały – co z amortyzacją?

Meble biurowe to środki trwałe, o ile spełniają określoną funkcję. Majątek firmy powinien być regularnie użytkowany, najlepiej przez długi okres. W takich sytuacjach amortyzacja mebli biurowych jest możliwa. Niekiedy zdarza się, że przepisy zezwalają tylko na jednorazowe wykonanie takiej operacji. Zgodnie z Ustawą o PIT jednorazowa amortyzacja odbywa się wtedy, kiedy wartość mebli biurowych nie przekracza 10 tys. złotych brutto.

Warto też wspomnieć o pomocy de minimis w przypadku amortyzacji mebli biurowych. Zgodnie z aktualnymi przepisami podatnik może skorzystać z jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis, o ile wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro. 

O tym, czy skorzystasz z programu pomocy de minimis zadecydujesz samodzielnie jako przedsiębiorca. Jeśli nie chcesz, nie musisz wykorzystywać przywileju wykonania jednorazowej amortyzacji środków trwałych, czyli mebli biurowych. 

W sytuacji, kiedy wartość kupionych mebli biurowych przekracza 10 tys. złotych brutto, trzeba rozłożyć amortyzację na dłuższy okres. Dla takich środków trwałych przepisy wskazują jasno, że cykliczna amortyzacja w rozrachunku rocznym wynosi 20%.