Obecnie od stolika komputerowego wymaga się więcej niż tylko, aby pomieścił nasz sprzęt. To wydaje się oczywiste. Oczekujemy również, że będzie on ergonomiczny, będzie miał dodatkowe funkcje i pomoże nam utrzymać w porządku wszystkie kable i dodatkowe urządzenia, jakich zwykle mamy wiele. Nowoczesny stolik komputerowy powinien poradzić sobie ze spełnieniem naszych oczekiwań. Jaki więc powinien być?

Cechy dobrego stolika pod komputer

Stolik komputerowy powinien być ergonomiczny. Zwykle spędzamy przy komputerze dużo czasu, dlatego stolik przeznaczony pod komputer musi wspierać nasz organizm w tym wysiłku. Ważne, żeby monitor pozostawał na wysokości naszego wzroku lub nieco niżej, tak by nie trzeba było wysilać oczu, patrząc na ekran. Odpowiednią wysokość blatu sprawdzimy, siadając do stolika i opierając o niego nadgarstki. Jeśli nasze ręce są zgięte pod kątem 90-120º, oznacza to, że wysokość jest prawidłowa. Pod stolikiem powinno być miejsce na nogi. Najlepiej, aby znajdował się tam podnóżek. Dzięki takiemu udogodnieniu będziemy utrzymywać podczas pracy przy komputerze optymalną pozycję, zarówno dla naszego kręgosłupa, jak i krążenia krwi.

Stolik pod komputer - Mixt Pro

Stolik pod komputer – Mixt Pro

Od stolika komputerowego oczekujemy, aby nie zajmował dużo miejsca, ale równocześnie, aby był pojemny. Jeśli nasza praca odbywa się w większości przy komputerze, a pomieszczenie, w którym przebywamy, nie jest zbyt duże, warto zamiast biurka kupić stolik na komputer, który pozwoli nam zaoszczędzić miejsce. Stolik taki jednak powinien mieć wyznaczone miejsce na jednostkę centralną, monitor, klawiaturę, myszkę, a najlepiej również na drukarkę. Dzięki temu unikniemy na przykład trzymania jednostki centralnej na podłodze. Nie po to przecież kupujemy stolik na komputer.

Stolik pod komputer - Simplic

Stolik pod komputer – Simplic

Stolik komputerowy powinien mieć udogodnienia i dodatkowe funkcje. Wybierzmy stolik, który nie tylko będzie meblem na sprzęt, ale również w jakiś sposób usprawni naszą pracę i sprawi, że będzie ona bardziej komfortowa. Do wyboru mamy zwykle szuflady lub wysuwane półki. Warto zwrócić uwagę na te, które dodatkowo mają wbudowany organizer. Dużym ułatwieniem są również prowadnice do kabli lub nawet wysuwana podstawka ma kubek.

Stolik pod komputer - Proxy

Stolik pod komputer – Proxy